Scroll Top
logo_ugt
C/Ixart, 11, 1ª planta - 43003 Tarragona
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Presentació situació autònoms a la demarcació de Tarragona i valoració nova Llei de Reformes del Treball Autònom

RDP_141217

Sandra Zapatero, presidenta de la Confederació de Treballadors Autònoms de Catalunya (CTAC-UGT de Catalunya), ha presentat a Tarragona amb Joan Llort, secretari general de la UGT de les Comarques de Tarragona, la situació dels treballadors i treballadores autònoms de la demarcació i ha valorat la nova Llei de Reformes del Treball Autònom.

Distribució treballadors autònoms demarcació de Tarragona per comarques i sectors (dades d’octubre 2017)

                

AgriculturaIndústriaConstruccióServeisTotal
La Conca de Barberà34417323910011757
El Priorat345821454531025
Baix Camp5127611915952212710
Alt Camp43030142020073158
Baix Pendedès209402111546416367
Tarragones23455917131117313679
Baix Ebre79235291241046160
El Montsià92737864835885541
La Ribera d’Ebre44314823710181846
Terra Alta7311882055911715
Comarca de Tarragona4.9673.3447.54938.09853.958

Total treballadors autònoms Catalunya: 547.999.

Valoració nova Llei de Reformes del Treball Autònom

La Confederació de Treballadors Autònoms de Catalunya (CTAC-UGT de Catalunya), organització sindical més representativa del treball autònom a Catalunya, fa una valoració en general positiva de la llei, perquè no deixa de ser una millora sobre la legislació que hi havia fins ara, tot i que no resol moltes de les reivindicacions del col·lectiu i, per tant, no respon a les expectatives generades, i està feta amb pedaços. S’hi ha de sumar que moltes de les mesures que contempla van lligades a la Llei General de Pressupostos de l’Estat que, ara com ara, està ajornada.

 

Resum de les novetats que incorpora la llei

Mesures per a nous treballadors autònoms

  • S’amplia la, ja famosa, tarifa plana de 50 euros de 6 a 12 mesos. (2018)
  • Els emprenedors podran optar de nou a la tarifa plana 2 anys després (no 5 com fins ara) d’haver finalitzat l’activitat econòmica. (2018)
  • Millora de les condicions dels nou treballadors autònoms amb
    1. 12 mesos 50€
    2. 48 mesos 50%    *2 anys no 5.

Mesures en l’àmbit fiscal

S’han reduït els recàrrecs per retard en els pagaments a la Seguretat Social a la meitat, passant del 20% al 10% en el primer mes. (2018)

  • Els autònoms podran deduir-se un 30% de les despeses de subministraments, com l’aigua, la llum, l’electricitat i la telefonia, sempre que es treballi des de casa. En realitat, sobre 100m2 si utilitzes 10m2 dedueixes només un 9%. (2018)
  • S’han establert deduccions per la manutenció (dieta), quan afecta directament l’activitat, amb un límit de 26 euros diaris, sempre que puguin comprovar a través de mitjans telemàtics. (2018)

Mesures en cotitzacions, protecció social i conciliació

S’ha establert una tarifa plana de 50 euros de quota per a les dones que es reincorporen a la feina després de la baixa per maternitat, durant 12 mesos.

  • S’ha aprovat l’exempció del 100% de la quota d’autònoms durant un any per a la cura de menors o dependents, risc embaràs, paternitat, maternitat, adopció.
  • Es reconeix l’accident in itinere (és a dir, d’anada o de tornada al lloc de treball), però només en el cas que el treballador autònom cotitzi per la prestació d’accident de treball).
  • Els professionals autònoms podran canviar fins a quatre vegades en el mateix any la seva base de cotització, en funció dels seus interessos i ingressos. (entrada en vigor gener de 2018).
  • Els autònoms podran donar-se d’alta i de baixa al RETA 3 cops l’any, perquè només paguin pels dies que hagin treballat. (2018)
  • Es tornarà l’excés de cotització dels treballadors amb pluriactivitat sense que hagin de sol·licitar-la, per tant d’ofici.
  • Es permet la comptabilització al 100% de la feina per compte propi amb la pensió de l’autònom.

És important que s’hagi creat una subcomissió específica del RETA, per tal que no quedin oblidades reivindicacions fonamentals per els treballadors i treballadores autònoms, i es pugui trobar un punt d’equilibri en l’autoocupació, amb seguretat, drets i sense precarietat.

La llei, en no haver estat revisada en profunditat, i com s’apuntava abans, amb la sensació que s’hi ha posat pedaços, s’hi detecten moltes mancances:

  • Aportar a la seguretat social una quota en funció del rendiment net de l’activitat (sistema just, universal i solidari). El 85% cotitza per la base de cotització mínima.
  • Definició jurídica d’habitualitat (no regulada, la llei es del 1970).
  • Revisió llei de la segona oportunitat.
  • Marc regulador legal per noves plataformes.
  • Figura del TRADE (autònom econòmicament dependent).
  • PCA (l’atur de l’autònom). Pagar 12 mesos, acreditant -10% pèrdues, per rebre’n 2 (insostenible).

No podem continuar en un mercat de precarietat, on les males pràctiques afecten directament els treballadors i treballadores autònomes com és el cas dels falsos autònoms, les condicions de treball precàries i l’abús de la mercantilització de les relacions laborals.

Related Posts

Leave a comment

Resum de la privadesa

Aquest lloc web utilitza galetes per tal de proporcionar-vos la millor experiència d’usuari possible. La informació de les galetes s’emmagatzema al navegador i realitza funcions com ara reconèixer-vos quan torneu a la pàgina web i ajuda a l'equip a comprendre quines seccions del lloc web us semblen més interessants i útils.